Mountain Warehouse

  • Logistics Manager - Poland

    Job Locations PL
    ID
    2018-1325
  • Overview

    Logistics Manager - Poland

    Mountain Warehouse are growing fast both in the UK and Internationally. Our supply chain operations are key to delivering this growth and an exciting opportunity has arisen to join the team as a Logistics Manager. Working with third party logistics providers and teams across the Mountain Warehouse business you’ll play a key operational role in keep product moving to our stores and customers.

    This is a challenging and rewarding role for an ambitious logistics manager looking to join a fast growing business and gain experience in delivering real results in a challenging environment. The role reports to the Logistics Manager UK and Europe. This role is Poland, Poznan based in our new Distribution centre.

    What you'll be doing

    Scope of role

    • Operational management of DC’s, transport providers and Internet order carriers within the Mountain Warehouse supply chain
    • Drive improvement of operating processes, systems to deliver cost and service benefits in the Mountain Warehouse supply chain

    Deliverables

    • Oversee day to day operations across DC's, store transport freight providers and Internet order carriers in the UK
    • Report on DC operational KPI’s, proactively review operations and support the Logistics Manager in delivering service and cost improvements
    • Monitor courier performance and service levels, identify issues and recommend contingency plans
    • Plan and update store delivery schedules including peak trading periods and public holidays
    • Plan the delivery of stock and fixtures for new store openings in conjunction with retail operations and store teams
    • Delivery operational projects to support new business and improve supply chain operations
    • Act as the primary point of contact for retail and merchandising queries

    We would love to meet someone with

    • Experience of working with 3PL’s in the UK or Europe
    • Experience of working in the retail sector – either stores or on-line
    • Strong Excel ability
    • Able to deliver at pace, sometimes with imperfect information
    • Strong planning skills
    • Used to rolling sleeves up and getting stuck in
    • Polish speaker to native level
    • Fluent in English (reading, writing)

    What's in it for you?

    • Competitive salary and benefits package
    • 50% staff discount & 25% for family and friends

    Menadżer ds. Logistyki -- Polska

    Informacje ogólne

    Menadżer ds. logistyki – Polska

    Mountain Warehouse to szybko rozwijająca się, międzynarodowa, firma. Nasz dział logistyki odgrywa kluczową rolę rozwoju firmy, a obecnie pojawiła się ekscytująca możliwość dołączenia do naszego zespołu, jako Menadżer ds. logistyki. Współpracując z zewnętrznymi dostawcami usług logistycznych i wszystkimi zespołami w Mountain Warehouse, będziesz odgrywać kluczową rolę w dostarczaniu naszych produktów do naszych sklepów i naszych klientów.

    To wymagające, ale i satysfakcjonujące zadanie, dla ambitnego managera ds. logistyki, szukającego szansy, aby dołączyć do szybko rozwijającej się firmy i zdobyć doświadczenie w środowisku pełnym wyzwań.

    Jako Menadżer ds. logistyki będziesz bezpośrednio odpowiadał przed Menadżerem ds. logistyki na Wielka Brytanię i Europę. Miejscem pracy będzie nasze nowe Centrum Dystrybucji w Poznaniu.

    Co będziesz robił

    Zakres obowiązków

    • Zarzadzanie Centrum Dystrybucji, współpraca z przewoźnikami i dostarczycielami zamówień Internetowych
    • Udoskonalanie procesów operacyjnych, generowanie oszczędności i podnoszenie jakości procesów w ramach łańcucha dostaw Mountain Warehouse

    Zadania

    • Codzienne nadzorowanie operacji w Centrum Operacyjnym, dostaw do sklepów i doręczycieli zamówień internetowych w Europie
    • Tworzenie raportów na temat kluczowych wskaźników efektywności Centrum Operacyjnym, proaktywne rewidowanie przebiegu procesów i wspieranie Menadżera ds. logistyki na Wielka Brytanię i Europę w obniżaniu kosztów i poprawianiu funkcjonowania działu logistyki.
    • Monitorowanie pracy kurierów oraz firm współpracujących, identyfikowanie problemów i proponowanie planów awaryjnych
    • Planowanie i zarzadzanie dostawami do sklepów, ze szczególnym uwzględnieniem okresów znacznego wzrostu sprzedaży i dni wolnych od pracy.
    • Planowanie dostaw asortymentu i wyposażenia dla nowo otwieranych sklepów we współpracy z odpowiednimi działami w Mountain Warehouse i pracownikami sklepów
    • Dostarczanie projektów operacyjnych w celu wspierania rozwoju firmy i poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw
    • Bycie pierwszą instancją dla podmiotów kontaktujących się w sprawie zapytań handlowych

    Chcielibyśmy spotkać się z kimś, kto posiada

    • Doświadczenie w pracy z zewnętrznymi dostawcami usług logistycznych w Wielkiej Brytanii lub Europie
    • Doświadczenie w pracy w handlu – w sklepach stacjonarnych lub internetowych
    • Dobrą znajomość programu Excel
    • Umiejętność pracy pod presją czasu, często z niepełnymi informacjami
    • Zdolności organizacyjne
    • Gotowość do intensywnego zaangażowania w pracę
    • Perfekcyjną znajomość języka polskiego
    • Biegłą znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie

    Co proponujemy w zamian?

    • Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet dodatków
    • Umowę
    • 50% zniżki dla pracowników i 25% zniżki dla znajomych

    Options

    Sorry the Share function is not working properly at this moment. Please refresh the page and try again later.